ENDÜSTRİ 4.0’IN KALP ATIŞI

Endüstri 4.0’da akıllı iletişimin anahtarı IO link’tir ve Balluff  tarafından bağımsız endüstriyel haberleşme standardı olarak yıllardır teşvik edilmekte ve geliştirilmektedir. IO Link,  bilgisayar ile USB kullanmak kadar kolaydır, sistem kurulumunu basitleştirir ve maliyetleri düşürür. İlk seferde akıllı teşhis ve parametreleştirme kavramlarını fieldbus seviyesine kadar sağlar. Uzmanlar, IO Link’in Endüstri 4.0’a olanak sağlayan gerekli teknoloji olduğunu bildirmekteler.

Balluff portföyündeki birçok uygulama, halihazırda Endüstri 4.0’ın bileşenleri olarak ortaya çıkmaktadır. Sadece, bu ürünlerin doğru şekilde uygulanması gereklidir.

Örneğin, durum izleme fonksiyonu veren ‘Heartbeat’ güç kaynakları; sistemdeki aşırı yüklenme zamanını, ortam koşullarının kötüleştiği veya beklemede olan hata bilgilerini, IO-link sayesinde kullanıcıya bildirir. Bu şekilde planlanmamış duruşların önlenmesi sağlanır ve gerekli değişimler, planlı bakım faaliyetlerinde yapılır.

Mold ID, Endüstri 4.0’ın üretim sürecine nasıl kolaylıkla girdiğine dair net ve pratik bir örnektir.
Endüstriyel RFID sayesinde, ‘Mold ID’ sistemi, enjeksiyon kalıplarını izlenebilir hale getirir, optimum kullanımını sağlar ve tahmini bakım zamanı için destek olur. En önemli avantajı; LAN, W-LAN veya Powerline üzerinden tüm ‘Mold-ID’ sistemlerinin, kontrol seviyelerine, web servisleri üzerinden bir ERP veya MES sistemine bağlanabilmesidir. Sonuç olarak, işlem ve dataya her yerden erişilebilir.
Amaç, kısa geçiş süreleri ve merkezi olmayan üretim kontrolu ile akıllı fabrikaların devreye girmesi olduğunda, IO-Link arayüzlü Balluff BTL dönüştürücüler önemli kontrol unsurları olarak ortaya çıkar. Bu teknolojik ürünleri kullanarak, otomatik olarak ilgili ayarları yeni gereksinimler için değiştirebilirsiniz. (Örnek: Farklı bir paket boyutuna karşılık yapılan otomatik ayar gibi)

Ürünlerin ve paketlerin etiketlenmesi gerektiği zaman ve iş akışının üretim boyunca esnek bir şekilde kontrol edilmesi gerektiğinde, kanıtlanmış Balluff RFID sistemleri son derece verimli bir çözüm sunar. (izlenebilirlik)