PAKETLEME MAKİNELERİ İÇİN GELİŞMİŞ OTOMASYON ÇÖZÜMLERİ

 

 

Şişeleme konusunda uzmanlaşıp, atıştırmalık yiyeceklere odaklandıysanız, birinci paketleme makineleri üretiyorsanız ve ikinci nihai paketleme makineleri de sunuyorsanız uzmanlık alanınız ne olursa olsun, aşağıdaki sektörlerden herhangi birinde paketleme kârlılığını artırma konusunda Omron size yardımcı olabilecek bir çözüm sunmayı hedefliyor.

  • Unlu mamuller ve bisküviler
  • İçecekler (alkollü, alkolsüz, sütlü, yağlı ve CSD)
  • Şekerleme
  • Kozmetik ve sağlık
  • Kuru gıdalar ve atıştırmalıklar
  • Taze gıda
  • Evde bakım ve diğer
  • Sıvı ve konserve gıda
  • Tıbbi ürünler
  • Hazır yemekler

ÜRETİM SÜRECİ “KALİTE”
Çoğu paketleme makinesi üreticisi son ürün sarılmadan, kutulanmadan, şişelenmeden veya torbalanmadan daha önce müşterilerinin işlemlerini başından sonuna kadar göz önünde bulundurmak için zaman harcarlar. Yüksek verimliliğe ve yüksek kalite standartlarına sahip işlemlerin tekrarlanabilmesi, her gün karşılaşılan bir zorluktur. Bu nedenle Omron, yüksek hızlı, yüksek çözünürlüklü çok döngülü regülasyon kontrolü, yüksek hızlı veri işleme ve depolama ile birlikte kesintisiz görüntü tabanlı kalite denetimi gibi teknolojiler gerektiren planlı parti üretim süreçlerine uyum sağlayan geniş bir ürün portföyü sunuyor.
BİRİNCİ PAKETLEME “HIZ”

Burada başa çıkılması gereken asıl konu hızdır. Bunun yanında hijyen standartları korunurken ürün parti boyutunun serbestliğine, makinelerin kolay temizlenmesine ve kolay çalıştırılmasına da ayrıca ihtiyaç vardır. Omron birinci paketleme çözümleri, pazardaki hızlı gerçek zamanlı ethernet endüstriyel ağ teknolojisi EtherCAT ile “Tek Yazılım Ortamı” anlayışını bir araya getiren ileri teknolojiye sahip makine otomasyon kontrolörü sayesinde birinci paketleme makinelerin hem hızını hem de esnekliğini arttırıyor. Bu kombinasyon, geleneksel mekanik sistemlerini aşamalı olarak devre dışı bırakarak bunları çok yönlü delta robot ve görüntü sistemleriyle değiştirmenize imkan sağlıyor.

İKİNCİ PAKETLEME “ESNEKLİK”
Buradaki önemli zorluklar birinci paketlemenin üretim hızlarına uyum sağlayabilmek, tekli veya çoklu paket bütünlüğünü sağlamak ve hem birinci hem de ikinci paketlemeleri iletmek için lineer kılavuzların kolayca uyum oluşturmasını sağlamaktır. Omron çözümleri makinelere esneklik katılmasına yardımcı olur. En yeni robot ve görüntü sistemlerini sağlayarak bir, iki veya üç katmanlı paketleme modeli kullanarak 12 ürünü aynı anda toplayıp yükleyebilen robot ile kutulama araçları oluşturulmasına yardımcı oluyor. Böyle bir kurulumda hızı artırmak için tek yapılması gereken, işlem başına toplanan ürün sayısını artırmaktır.

SON PAKETLEME “SAĞLAMLIK”
Buradaki asıl zorluk aşırı yüklerin sürekli yüksek çevrim frekanslarında güvenle işlenmesini sağlamaktır. Omron çözümleri geniş bir yelpazede son derece sağlam elektromekanik lineer eksen seçenekleri içeriyor. Farklı sürücü tiplerine ve döndürme/kavrama modüllerine sahip kuruluma hazır lineer modüller, tam donanımlı işleme modüllerini tamamlıyor. Bununla birlikte, elektrikli aktüatörlerin herhangi bir kombinasyonda kullanılabilmesi uygun maliyetli uyarlamalar için de çok yönlülüğü artırıyor.

ROBOTİK PAKETLEME HATTI ÇÖZÜMLERİ
Paketleme hattına modüler yaklaşım, birbirine bağlı farklı makineler arasında verimli şekilde köprü kurarak eksiksiz bir hat tasarlamayı mümkün kılıyor. Gittikçe daha yerleşik hale gelen robotlar ve robot teknolojisi modülleri, yeni süreçlere uyarlanabilirliği geliştirmek, üretkenliği artırmak ve hatta manuel görevleri otomatikleştirmek için paketleme makinelerine entegre edilebiliyor.

*Omron’un Sysmac otomasyon platformu, hareket ve kinematik hesaplamasını birleştirerek görsel denetimden robot kontrolüne kadar eksiksiz bir kontrol sağlar.

YENİ ROBOT TEKNOLOJİSİ ÇÖZÜMÜ, GERÇEK VE SANAL DÜNYA ARASINDA KÖPRÜ KURUYOR
Omron’un robot ve görsel denetim teknolojisi, en zorlu Pick & Place makinelerinin ihtiyaçlarını kapsayacak şekilde geliştirilmiş tek bir yazılım ortamı olan Sysmac Studio’da elde edilen kesintisiz entegrasyonu sağlıyor. Makineler, üretime geçilmeden, uygulamayı önceden incelemenize olanak tanıyan sanal ortam içinde analiz edilebiliyor. Gerçek kısıtlamaları olan sanal bir makine, ve bu sanal simülasyon son derece güvenli olup gerçek robot teknolojisi ve görüş sistemi içinde çalışan aynı yazılımlara dayanıyor.
Entegre görsel denetim ve robot teknolojisi işlevselliği ile tam entegre Sysmac otomasyon platformunun kullanılabilirliği sayesinde yüksek performanslı Pick & Place makineleri üretmek kolay bir iş haline geliyor. Programlamaya daha az, üretim süreçleri ile ilgili sorunlara odaklanmaya daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

5 ADIMDA GÖRÜŞ YÖNLENDİRMELİ BİR ROBOT TEKNOLOJİSİ OLUŞTURMA
Omron’un Pick & Place makine programlamasını daha kolay hale getirmeyi hedefliyor. Eski ve katı yukarıdan aşağı programlama şeklinden çok uzakta, çözümü aynı zamanda sorunsuz bir şekilde robot teknolojisini ve görüşü yönetme becerisine sahip benzersiz bir yazılım aracı ile çalıştırılmak üzere grafiksel arayüz kullanan ana adımlar yoluyla kullanıcıya yol gösteren sihirbazlara dayanır.

1.GÖRSEL YAKALAMA
İlk adım, taşınacak ürünlerin resimlerini çekmektir. Omron’un geniş FH kamerası portföyü, seçiminizi optimize etmenize olanak tanıyor.

2.RESİMLERİ, SYSMAC STUDIO SİHİRBAZININ İÇİNE AKTARMA
Sysmac Studio sihirbazını kullanarak, kaç tane robotunuz ve taşıyıcınız olduğunu seçerek ve en yaygın düzen şablonları arasında seçim yaparak Pick & Place makinesinin düzenini tanımlayabiliyorsunuz.
3. 3D SİMÜLASYON
Sysmac Studio, önceki adımlarda tanımlanmış parametreler uyarınca 3D simülasyon ortamını üretiyor. Entegre grafik ortamı, Pick & Place makinesini ve görsel denetim simülasyonunu aynı anda görselleştirmeye izin veriyor. 1. Adımda yakalanan görüntüler, otomatik olarak alan taşıyıcı üzerindeki ilgili ürünlere dönüştürülebiliyor.
4.KODLARIN YENİDEN KULLANIMI
3D simülasyonu, son derece güvenilir olup işletmeye alma süresini önemli oranda kısaltarak gerçek makineyi kontrol etmek amacıyla tüm programı yeniden kullanabilmeniz için gerçek sistem temellerine dayanıyor.
5.YERİNDE KOLAY AYARLAMA P&P VE FH GÖRSEL DENETİM
Projenin neticelendirilmesine, sanal makineyi gerçek makineye göre kalibre eden bir görsel denetim sistemi sihirbazı yön veriyor. Makineye bir matriks kalibrasyon plakası koymak ve ardından her tür ölçüm hatasını en aza indirmek üzere robotları ve görüş sistemlerini uyumlu hale getirecek sihirbazı izlemek sadece birkaç dakika sürüyor.

ENTEGRASYON VE İŞLEVSELLİK
Omron’un Sysmac platformu, otomasyon tesisinizin tam bir kontrolünü ve yönetimini sağlamak üzere üretilmiş entegre bir otomasyon platformudur. Bu platformun temelindeki makine kontrol birimi ise hareket, robot teknolojisi ve veritabanı bağlantısı gibi tüm makine cihazlarının ve gelişmiş işlevlerin eş zamanlı kontrolünü sunuyor. Birden fazla disiplini barındıran bu konsept, çözüm mimarisini basitleştirmeye, programlamayı azaltmaya ve üretkenliği optimize etmeye olanak tanıyor.

ÜRETİM HATLARINI OLUŞTURMAK İÇİN ÜRÜN SERİSİ
Omron, tespit ve denetim sensörlerinden, paralel bağlantı mekanizması ve makine kontrolü için kontrol birimlerinden ve hızlı ve hassas çalışma için sürücülerden makine güvenliği için güvenlik bileşenlerine kadar bir dizi ürün sunuyor.

KÜRESEL ROBOT TEKNOLOJİSİ HİZMETİ
-Tasarım
Omron’un geniş makine otomasyon uzmanları ağı, gereksinimlerinizi karşılamak için doğru otomasyon mimarisini ve ürünlerini seçmenize yardımcı oluyor. Uzmanlar arası iletişime dayalı yoğun yapısı sayesinde, tüm projeniz ile ilgilenen sorumlu ve hesap verecek tek bir uzmana sahip oluyorsunuz.

-Konsept
Projeniz olgunlaştıkça hareket, robot, ağ, güvenlik, kalite kontrolü vs. alanlarındaki teknoloji trendlerini yakalamak ve test etmek için Omron’un otomasyon merkezlerinden yararlanabiliyorsunuz. Yeni makine ağı (EtherCAT) ve fabrika ağı (EtherNet/IP) ile tüm sistemi test etmek ve doğrulamak için Tsunagi (bağlantı) laboratuvarlarından faydalanabiliyorsunuz.

Omron, Otomasyon sisteminizin önemli yanlarını test etmek ve ilk programlamayı yapmak üzere özel bir uygulama mühendisi görevlendiriyor. Omron’un uygulama mühendisleri makine otomasyonu ile bağlantılı ağ, PLC, hareket, güvenlik ve HMI konularında bir bilgi birikimi ve uzmanlığı var.

-Geliştirme
Prototip aşamanız sırasında teknik destek, ürün tedariki ve değişimi konularında esnekliğe ihtiyaç duyuluyor. Prototip aşamanızda doğru ürünleri hızla bulmanıza yardımcı olmak için Omron, kurum içi bir satış irtibatı atıyor.

-Devreye alma
Omron, eğitim, yedek parça tedariki ve hatta makinelerin işletmeye alınması konularında yardımcı olacak size bağlı bir satış mühendisi ayarlayabiliyor. Tüm bunları yerelleştirilmiş belgelerle ve yerelleştirilmiş dilde sağlayarak huzurla çalışmanıza olanak sağlıyor.

-SERİ ÜRETİM
Üretiminiz arttıkça size 24 saat içinde tedarik ve 3 gün içinde onarım sunuyor. Tüm ürünleri, dünya standartlarını karşılayan küresel ürünlerdir. (CE, CULus, NK, LR).

otomasyon ortağı
Omron, uygulamalarınızda karşılaştığınız zorluklar hakkında önemli bilgiler ediniyor, bu bilgileri size en ideal çözümleri sunmanın yanında, gelecekteki ürün ve hizmetlerini geliştirmek için kullanıyor. Mühendislerinin sizlere daha sezgisel ve gelişmiş kontrol, daha fazla gerçek zamanlı sürekli hareket çalışması, daha kolay robot ve görüntü entegrasyonu ve ekrana tek bir dokunuşla gerçekleşen reçete odaklı değişiklikleri içeren esnek çözümü sunmada bu kadar kararlı olmasının sebebi de budur. Geniş bir ürün yelpazesine sahip olmak, ideal çözümler için hayati önem taşıyor. Ancak, son derece düşük hata oranına sahip yüksek kaliteli ürünlere sahip olmak karlılığınız için “olmazsa olmaz”dır. Omron sizlere her ikisini sağlayarak, en zorlu ortamlarda dahi güvenilirlik ve sağlamlığın standartlarını yeniden belirleyebilmenize olanak sağlıyor.