TEKSTİL SEKTÖRÜNDE RFID TEKNOLOJİSİ İLE REKABET ÜSTÜNLÜĞÜ

 

Geleneksel metotlardan elle kontrol etme ve barkod okuma ile karşılaştırıldığında, RFID teknolojisi tekstil sektörünün tüm süreçlerinde kullanılabilir. Bunlar üretim, kalite kontrol, stok, lojistik, ürün satış bilgilendirme ve akıllı dağıtım gibi süreçlerdir. Bu sistem tekstil sektöründe kullanılan farklı ERP sistemleri ile uyumluluğu sayesinde kolay ve hızlı bir tedarik süreci imkanı sunar.

RFID teknolojisi kullanıcılara;
l Gerçek verilerin izlenmesi ve takip edilmesi
l Çalışma verimliliğinin iyileştirilmesi
l İşletmelerin yüksek kar elde etmesi
l Yüksek örnekleme oranı ile sahadan alınan gerçek verimlilik değerleri
l Anlık üretim izleme
l Pazar rekabeti için mükemmel bir deneyim sağlar

TEKSTİL SEKTÖRÜNDE RFID TEKNOLOJİSİ
Üretimde RFID etiket normal etiketin üzerine yapıştırılır. Paketlemeden önce, çalışanlar, masa istasyonunda kıyafetin üzerine yapıştırılmış RFID etiketi okutur ve veriler sistem içerisine kaydedilir.

Masa istasyonları;
l Bu iş için oldukça sistemli ve güvenilirdir.
l İstasyonlarda yer alan ekranlarda veriler gösterilir
l Veri tarama ile miktarlar rahatlıkla kontrol edilebilir
l Tüm prosedürlerde veriler garanti altındadır
l Sistem kolaylıkla izlenip, takip edilebilir
l Genellikle masa istasyonun yanında Zebra, Sato vb. yazıcılar vardır

Paketleme yapıldığında yazıcı, gerekli bilgileri yazdırır, paketlenmiş giysiler seri halinde başka bir RFID etiket ile kodlanır ve çalışanlar tarafından RFID etiketi kutuların üzerine yapıştırılır.  Genel olarak tekstil sektöründe, kıyafetler için depo alanı oluşturulmaz, üretimi tamamlanmış kıyafetler dağıtım merkezlerine ulaştırılır, ve orada depolanır ve daha sonra da farklı perakende mağazalarına sevk edilir.

DAĞITIM MERKEZİ

KONVEYÖR BANT İSTASYONU
Kutular dağıtım merkezine geldiğinde, işçiler genellikle kutuları ve içindeki kıyafet miktarlarını kontrol etmek zorundadırlar. Bu aşamada, tüm kutuların miktarlarını kontrol etmek için Konveyör Bant İstasyonu kullanılır. Bu istasyonda kutunun içindeki verinin, kutu dışına yapıştırılan RFID etiketteki seri bilgi ile eşleştiğine dair bilgi gösterilir. Eşleşme sağlandığı takdirde kutu, konveyör bant istasyonundan geçebilir ve sonra depoya gönderilir.

Ancak kartonun içindeki veri, kartonun dışına yapıştırılan RFID etiket ile eşleşmezse konveyör bant istasyonu alarm verir. Bilgileri eşleşmeyen bu kutular banttan kayar ve kutuları açıp kıyafetleri manuel olarak kontrol etmek gerekir.

KONVEYÖR BANT İSTASYONU
l Genel olarak büyük ölçekli yük terminalleri için uygundur,
l Tüm süreçler otomatik işler,
l Süreçleri izlemek ve kontrol etmek için ihtiyaç duyulan işçi sayısı azdır,
l  İşçi maliyetleri fark edilir şekilde azaltılır,
l  Zamandan tasarruf sağlar.

GEÇİT İSTASYONU
Geçit istasyonu küçük ölçekli firmalar için oldukça ideal bir seçenektir. İstasyondaki işçiler kullanılarak, kıyafetlerin miktarları seri bir şekilde sayılabilir. Böylece ürünlerin depoya iletilmesi sırasında zamandan avantaj sağlanarak, süreç saniyeler içinde bitebilir. Bazı büyük fabrika ve depolarda, genellikle etkili çalışmaları artırmak amacıyla, geçit istasyonu ve konveyör bant istasyonu birlikte kullanılmaktadır.

SİPARİŞ TOPLAMA MODÜLÜ
Teknopalas sipariş toplama modülünü kullanarak, hata oranını inanılmaz derecede azaltırken performansı da önemli ölçüde yükseltmek mümkündür. Sipariş toplama modülleri, tekstil sektöründe oldukça avantaj sağlayan bir çözümdür. Süreç içinde küçük ambalajlı ürünlerin ve sipariş toplama işlemlerinin yer aldığı diğer sektörlerden de oldukça ilgi görmektedir.

l Yoğunluğun arttığı zamanlarda yüksek verimlilik
l Zaman alıcı manuel toplama gerekmediğinden yüksek düzeyde verimlilik
l Sürekli yüksek kalite ve güvenilirlik
l Alanın verimli kullanımı
l Ayarlanabilir ürün kanalları nedeniyle olabilecek en basit bakım
l Mevcut sistemlere kolay entegrasyon
l Modüler tasarım sayesinde büyük genişletme seçenekleri

DEPO
Kutuların hepsi kalite kontrol sürecinden geçtikten sonra depoya alınır. Depo kısmında stok sayımları masa üstü okuyucular veya el terminalleri ile yapılır. Böylece doğru ve hızlı sayımlar ile süreçlerde optimum karlılığa ulaşılmış olur. Ürünlerin toplanmasında, kızaklı çekmeceler alanın verimli kullanılması açısından iyi birer çözümdür.

PERAKENDE
Malların farklı distribütörler veya perakende mağazalarına sevk edilmeden önce geçit istasyonu veya konveyör bant istasyonunda kontrol edilmesi gerekir. Diğer taraftan, teslimi gerçekleşen ürünlerin sayısı sistem tarafından otomatik algılanır ve düşer. Yani çalışanlar malların hangi tarihlerde sevk edileceği vb. diğer tüm bilgilerin kayıtlarını yüksek güvenilirlikte kontrol edebilirler. Mağazalardan veya müşterilerden (toptan, e-ticaret) gelen siparişlerinsevkiyatını yapmadan önce koli içerisindeki ürünleri kolileri açmadan saniyeler içinde sayma ve sevkiyat öncesi kontrol ile doğru ürünün doğru adrese sevkini garanti altına almayı sağlar.