MARCOM OPC İLE MODBUS HABERLEŞME

OUR FAITH ROUTER MODEM AYARLARI NASIL YAPILIR
l Cihazın arkasındaki etiket kısmında yazan IP ile herhangi bir tarayıcı programından (IE Explorer, Google Chrome, Firefox vb.) arayüzüne giriyoruz.

l Cihazın varsayılan kullanıcı adı “admin” ve şifresi de “admin” şeklindedir. Bu bilgilerin girilmesi ile arayüze ulaşıyoruz.

l “Application” menüsü altında “Serial Applications” seçeneğine tıklayarak seri ayar ekranına giriyoruz. İlk önce bu özelliği aktifleştirmek için “Enable” seçeneğine tıklıyoruz.

l Açılan ekranda ilgili seri haberleşme ayarlarını yapınız.

🔍Baudrate, Databit, Stopbit, Parity ve Flow Control bağlanılacak cihaza göre ayarlanıp ve Protokolü Modbus TCP seçiniz. Listen Port uzaktan ve lokalden seri porta erişmek için kulanılır ve değiştirilebilir. Genel olarak Modbus uygulamalarında Modbus haberleşme portu default olarak 502’dir. Ayarları yaptıktan sonra, önce Save daha sonra Apply Settings butonuna tıklayınız.

🔍Four  Faith modemler ile beraber gelen hem RS232 hem de RS485 kabloları kullanarak modem üzerindeki Console çıkışını üzerinden modem ile cihazlar arasındaki fiziksel bağlantıyı kolay bir şekilde gerçekleştirebilir.

MODBUS OPC PROGRAMI İLE MODBUS HABERLEŞME NASIL YAPILIR
Firmamızın sağladığı Marcom OPC Server yazılımı ile Madbus TCP/RTU cihazlara bağlanarak Modbus verileri okuyabilirsiniz. Marcom OPC sunucu yazılımları endüstriyel haberleşmenin gerektiği projelerde ideal bir çözümdür.

Marcom OPC Server yazılımı sayesinde Modbus haberleşebilen bütün endüstriyel cihazlarınızı ister TCP/IP ve UDP/IP isterse de Com Port üzerinden bağlanarak değerler okunabilmektedir. Aynı bağlantı üzerinden birden fazla cihaza bağlanarak değerlerini okuyabilirsiniz.

🔍 MARCOM OPC SERVER AYARLARI                
1. Marcom OPC Server Modnet programını açtıktan sonra sol üstte bulunan “Add” menüsünden “Add Connection” sekmesini tıklayınız. Yeni açılan penceredeki ilgili alanları bağlanacağınız Four Faith Router modem doğrultusunda doldurunuz. Ayarları uygulamak için “Apply” butonuna ve sayfayı kapatmak için “OK” butonuna basınız.

2. Four Faith modem arkasında bulunan Modbus cihazına bağlanabilmek için sol üstte bulunan “Add” menüsünden “Add Device” sekmesini tıklayınız. Yeni açılan penceredeki ilgili alanları bağlanacağınız Modbus Cihaz doğrultusunda doldurunuz. Aynı modemin arkasında bulunan birden fazla Modbus Cihaza bağlanabilirsiniz. Ayarları uygulamak için “Apply” butonuna ve sayfayı kapatmak için “OK” butonuna basınız.
3. Modbus Cihazdan okuyacağınız Register tipi ve adresini ise Variable menüsünden eklenmelidir, sol üstte bulunan “Add” menüsünden “Add Variable” sekmesini tıklayınız. Yeni açılan penceredeki ilgili alanları okuyacağınız Register’a göre doldurunuz. Aynı cihazda bulunan birden fazla Register’ı okuyabilirsiniz.  Ayarları uygulamak için “Apply” butonuna ve sayfayı kapatmak için “OK” butonuna basınız.🔍

🔍Four Faith Router modemi ve modemin arkasında bulunan Modbus Cihazı kaydettikten sonra ilgili Registerları okumak için sol üst menüden Start OPS Server butonuna basınız ya da F9 tuşuna basarak okumayı başlatabilirsiniz.
Daha ayrıntılı incelemeyi “Log” menüsü altında yapabilirsiniz. Marcom OPC Server yazılım çözümlerinin en önemli özelliklerinde bazıları şunlardır:

Yüksek hız, Ethernet ağı üzerinden hızlı haberleşmeye olanak sağlar, basit ve hızlı konfigürasyon, çok çok ucuz lisanslama,  ihtiyacınıza göre değişken adetine bağlı lisanslama. OPC sunucular hızlı veri aktarımı için optimize edilmiştir ve Microsoft işletim sistemlerinin 32 bit ve 64 bit versiyonları ile uyumludurlar.

🔍

🔍