Otomasyonda Teşvik ve Mevzuat Değişikliği

“Otomatik kontrol” olarak tanımlanan otomasyon, minumum yatırımla maksimum kar elde etmek için uygulanan en önemli unsurların başında geliyor. Böylesine önemli bir konuda bir takım sıkıntılar da yaşanıyor. Gümrük mevzuatında revizyona ihtiyaç duyan otomasyon sektörü, teşvikleri bekliyor.

Otomasyon sektörünün, geniş kabiliyetler katan bir sektör olduğunu belirten Rockwell Automation Türkiye Genel Müdürü Cenk Ceylan; “Son 10-15 yıldır da artık sadece makine ve fabrikaların olduğu, otomatik kontrol sistemlerinden daha öteye fabrikaların optimizasyon verimliliğinin, üretimin, güvenliğinin artırılması gibi çözümler var. Hatta üretimin üst yönetim yani şirketin üretim planlaması, satın alma planlaması envanter yönetimi ve varlık yönetimi gibi bir sürü süreci besleyen dataları online olarak iş yönetim sistemlerine de aktarabilen ve orada karar mekanizmalarından gelecek iş emirlerini de doğrudan sahaya uygulayabileceği entegre bir sistem haline geldi” dedi.

Yapılacak yeni yatırımlarda ya da fabrika modernizasyonlarında, bir takım verim ve kapasite kullanımlarının belirlenemesi ve bunlar üzerinden bir takım vergi teşviklerinin gelmesini vurgulayan Ceylan; “Burada iki taraf da kazanır. Üretim kapasitesi artışından dolayı devlet daha az ekipman, teçhizat yatırımı yapmadan mevcut tesislerin üretim kapasitesinde artış sağlayabilir. Sanayide minimum yatırımla maksimum çıktı elde edebilir. Bunu da vergi artışı olarak paylaşabilir. Fabrika sahipleri için avantajı da şu; yeni hatlar almak yerine ya da yeni fabrika genişletmeleri yerine önce kendi ellerindeki kıymetin ya da varlığın daha üretken daha verimli işler hale getirilmesi konularında avantajı olur. Çünkü aynı fabrikayla çok daha fazla müşteriye arzda bulunabilirler” dedi.

Gümrük mevzuatında ciddi bir revizyona ihtiyaç duyduklarının altını çizen Cenk Ceylan; “Çoğu ithalatçı, ürünlerini Avrupa üzerinden getiriyor.  Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’ya hitap eden lojistik merkezleri çok büyük oranda Hollanda merkezinde kuruluyor. Zaten oraya gelen bir mal AB için gümrüklenebildiği takdirde biz de AB kriterlerini uyguluyoruz. Gümrük Birliği diye bir anlaşmamız var. Gümrük Birliği’nden benim anladığım Avrupa’ya girebilen bir malın Türkiye’ye de soru işaretsiz girebilir. Çünkü orada zaten bir kontrol yapılıyor. Maalesef Türkiye’ye geldiğinde bu paralellik olmuyor. Yani AB, bir kalemi, kalem olarak tanımlıyorsa bizde hala silgi olarak karşımıza çıkabiliyor. Muayeneye gittiğinde de memur diyor ki siz bunu silgi diye beyan etmişsiniz ama bizim yazdığımız tarife kodu kalem dolayısıyla hem sıkıntı oluyor hem de bir takım testler muayene süreçleri gibi engeller bu işleri uzatıyor” dedi.