Sysmac hareket kontrol çözümleri

 

aaa

Günümüzün küreselleşen üretim ortamında çözülmesi gereken farklı ve karmaşık sorunlar ortaya çıkmaktadır. Tüketicilerin artan ihtiyaçlarını karşılamak için üreticiler ürünleri zamanında teslim etme baskısını daha fazla hissetmekte. Hızlı, kaliteli ve sürdürülebilir üretim süreçleri için yenilikçi teknoloji çözümlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Özellikle büyük üretim süreçlerini barındıran fabrikalarda bu yenilikçi çözümlere olan ihtiyaç her gün artmaktadır. Aynı zamanda fabrikalara çözüm sağlayan makine ve sistem üreticileri de bu ihtiyacı karşılamak adına ürünlerini geliştirmekteler.   Hem son kullanıcıya ürün sağlayan üretici tarafında hem de makine üreticilerinde sistemin kontrolü için dağınık sistemler kullanmak yerine tüm sistemi tek bir noktadan kontrol etmek ve kompakt bir kontrol mekanizması kullanmanın katma değer sağladığı artık görülmektedir. Endüstriyel otomasyon çözümleri ile üretim sürecinin verimli, esnek ve küreselleşen üretim ortamına uygun hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda 2011 yılında Sysmac (System for Machine Automation Control) platformu ile piyasaya sürdüğü NJ serisi kontrolör ve tamamlayıcı ürünleri, makine kontrolünde hareket kontrol çözümü ile birlikte tüm sistemin kontrol edilebilirliğini de arttırmaktadır.


Yeni üretim ortamı hareket kontrolünde hızlı, esnek ve geliştirilebilir ürünlere ihtiyaç duymaktadır. Sysmac platformu güvenilirlikten taviz vermeden yüksek hızlı hareket kontrol uygulamalarına cevap verebilecek ürünleri bünyesinde barındırmaktadır.

Tam entegre bir platform: Sysmac
Sysmac, otomasyon tesisiniz üzerinde tam kontrol ve yönetim olanağı sağlayan entegre otomasyon platformudur. Bu platformun merkezinde yer alan makine kontrolörü serisi tüm makine cihazlarını senkronize kontrol etme olanağının yanı sıra hareket, robotlar ve veritabanı bağlantısı gibi gelişmiş işlevsellik de sunuyor. Birden fazla disiplinin bir araya getirildiği bu konsept sayesinde çözüm mimarinizi sadeleştirebilir, programlama ihtiyacını azaltabilir ve üretkenliği optimize edebilirsiniz.

Hareket

 • Hareket Kontrolü: IDE ile entegre, gerçek zamanlı çalışır
 • Standart PLCopen fonksiyon blokları ve Omron tarafından oluşturulan hareket fonksiyon blokları
 • Konum, hız ve tork için doğrudan senkronize kontrol

Güvenlik

 • Güvenlikle ilgili tüm veriler ağın tamamında senkronize edilir
 • Sessize alma, güvenlik kapısı kilitleme, EDM ve valf izleme gibi güvenlik fonksiyonları kolayca yönetilir

Bilgi

 • Sysmac, SQL gibi veritabanlarıyla gerçek zamanlı iletişim kurar
 • Güvenli Veriler: Bir sunucunun çökmesi veya iletişim kaybı yaşanması halinde veriler otomatik olarak dahili belleğe kaydedilir
 • Sysmac, üretkenliği artırmak, ön bakımı kolaylaştırmak vb. için veritabanlarıyla yüksek hızda [1000 tablo öğesi/ 100 msn] çalışarak büyük veri işleme sürecinin gerçekçi olmasını sağlar.

Görüntü sistemleri

 • Görüntü işleme süresini artırmadan daha yüksek çözünürlükte görüntü elde etme olanağı
 • Şekil arama teknolojisi: Pick & Place projeleri için daha kararlı ve hassas nesne algılama olanağı sağlar

Robotlar

 • Tek kontrolör ile 8 adete kadar Delta robot
 • Zamana dayalı robot fonksiyon blokları programlamayı kolaylaştırır

Algılama

 • Proses parametre ayarlama ve ön bakım fonksiyonları için tam kontrol olanağı
 • Yüksek hassasiyetli algılama ve konumlandırma verilerini ağ üzerinde senkronize etme

Sorunsuz makine kontrolü ve fabrika otomasyonu
Tek bağlantı ve tek yazılımla tek makine kontrolü: Omron, Sysmac otomasyon platformunu işte böyle tanımlıyor. Makine Otomasyon Kontrolöründe lojik, hareket, güvenlik, robotlar, görüntü sistemi, bilgi, görselleştirme ve ağ oluşturma tek bir yazılımda bir araya getiriliyor: Sysmac Studio bu tek yazılım, özel bir 3D hareket simülasyonu aracı da içeren gerçek Entegre Geliştirme Ortamı (IDE) sunuyor. Makine kontrolöründe yerleşik EtherCAT ve EtherNet/IP standart olarak geliyor. Tek bağlantı amaçlı iki ağ, gerçek zamanlı hızlı makine kontrolü ve veri tesisi yönetimi arasında mükemmel uyum sağlıyor.

EtherCAT – Makine Kontrolü

 • En hızlı döngü süresi: 125 μsn
 • 256 adete kadar senkronize eksen
 • 512 bağımlı birim
 • Omron servo sürücü, inverter, G/Ç, Güvenlik, Görüntü Sistemleri ve Algılama özelliklerine entegre
 • RJ45 konektörleriyle standart STP Ethernet kablosu kullanılır

Ethernet – Fabrika Otomasyonu

 • Birebir kontrolör haberleşmesi
 • Sysmac Studio , NA HMI veya SCADA yazılımı içeren arabirim
 • Microsoft SQL Server, Oracle, IBM DB2, MySQL ve Firebird için veritabanı bağlantısı
 • FTP sunucusu

Tek bir Entegre Geliştirme Ortamı Yazılımı
Otomasyon sisteminiz üzerinde tam kontrol elde etmenizi sağlamak için geliştirilen Sysmac Studio, yapılandırma, programlama ve izleme fonksiyonlarını entegre eder. Grafik tabanlı yapılandırma, kontrolör, saha aygıtları ve ağların hızlı şekilde kurulmasına olanak sağlarken, IEC standardına dayalı makine ve hareket programlamanın yanı sıra hareket kontrolüne yönelik PLCopen fonksiyon blokları programlama süresini kısaltır. Çevrimiçi hata ayıklama özelliğine sahip akıllı editör, hızlı ve hatasız programlamayı kolaylaştırır.
Gelişmiş sıra ve hareket kontrolü simülasyonu ve veri izleme, makine ayarlama ve kurulum süresini azaltır.

Programlama
Çoklu görevleri yerine getirme olanağı sunar veIEC 61131-3 standardıyla tam uyumludur. Program editörü, sözdizimi hatası denetiminin yanı sıra değişkenler ve simgeler için net renk ayrımı gibi akıllı destek fonksiyonlarına sahiptir. Sıralı ST fonksiyonu sayesinde ST talimatları doğrudan Ladder programlarında yazılabilir.

Hareket kontrolü
GrafikCAM editörü, karmaşık hareket profillerinin hızlı şekilde uygulanmasını sağlar. CAM tablolarında anında değişiklik yapılabilir. Genel amaçlı hareket kontrolü sağlamak amacıyla hareket kontrol kütüphanesi için PLCopen Fonksiyon Blokları sunulmaktadır.

Güvenlik
Fonksiyon bloğu şeması editörü 46 güvenlik FB/FN öğesine sahiptir. Güvenlik ile ilgili olarak IEC 61131-3 standardı programlama gereklilikleriyle ve PLCopen fonksiyon bloklarıyla uyumludur.

Bilgi
Projelerde çok yüksek miktarlarda veri ortaya çıkabilir.
Ama Sysmac veritabanı bağlantısı işlev bloğu kütüphanesi sayesinde bu veriler gerçek zamanlı analiz edilebilir ve işleme konabilir.


Simülasyon
3D hareket yolları gelişmiş sıra ve hareket kontrolü simülasyonuyla önceden test edilebilir. Tekli fonksiyon blokları, POU’lar (Program Organizasyon Birimi) veya programın tamamı için simülasyon yapılabilir. Bunlara ek olarak kesme ve adımlama gibi tüm standart özellikler de sunulmaktadır.

HMI
Makine parçaları koleksiyonunu kullanarak kendi IAG’lerinizi (Akıllı Uygulama Araçları) tasarlayın. Ayrıca, VB.net standart fonksiyonunu kullanarak bir IAG’nin içine kod eklemek de mümkün. Sysmac Studio’nun simülatör özelliği, NA uygulamasını makine kontrolörü programıyla test etmeye olanak sağlıyor.

Robotlar
Delta 2 ve Delta 3 kontrolü için entegre robot işlev bloğu kütüphanesi. Sysmac Studio’da ayrıca delta robot yönünü görselleştirmek ve yeniden oluşturmak için entegre bir 3D simülatör de bulunmaktadır.

Görüntü sistemleri
Görüntü işleme amacıyla bir program oluşturmak için tek yapmanız gereken herhangi bir öğeyi sürükleyip bırakmaktır.

Eksiksiz ve dayanıklı makine otomasyonu
Makine otomasyon kontrolörü, Sysmac platformunun merkezinde yer alır. Tek bir entegre makine kontrolörü, yazılım merkezli mimariye hız, esneklik ve ölçeklenebilirlik sunarken, Omron PLC’lerden beklediğiniz geleneksel güvenilirlik ve dayanıklılıktan ödün vermez. Makine Kontrolörü, hareket kontrolü hızı ve hassasiyeti, haberleşme, güvenlik ve dayanıklı sistem alanlarında zorlu makine kontrol gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.

Makine arıza sürelerini ve maliyetleri azaltın
Üretim ortamlarındaki farklı ve gittikçe karmaşıklaşan zorluklar, üretim verimliliğini daha da zorlaştırıyor. Omron, otomasyon teknolojisinin makine çalışma süresini veya kullanılabilirliğini önemli ölçüde iyileştirebileceğine ve servis maliyetlerinin yanı sıra üretim sürecinizin aksama durumunu azaltabileceğine inanıyor.

Üretkenliğin optimize edilmesi
Omron’un Sysmac platformu, Bilgi Teknolojileri sistemleri ve uzaktan kullanılan cihazlar ile çok disiplinli otomasyon çözümünün dikey entegrasyonunu sağlar. NJ kontrolörü veritabanı bağlantısı kullanıcıların üretim süreçlerinden neredeyse gerçek zamanlı verileri toplamasını ve bu sayede üretim iyileştirmeleri konusunda potansiyel alanları tespit etmesini sağlar. SQL biriktirme işlevselliği, herhangi bir bağlantı arızası durumunda sağlam ve güvenli veri çözümüne olanak tanır.

Önleyici bakım
Omron, Sysmac Studio yazılımı için cihaz operasyonu izleme kütüphanesi adı verilen bir dizi Fonksiyon Blokları Kütüphanesi geliştirdi. Servo sürücüler, aktüatörler ve sensörler gerçek zamanlı izlenebilir ve normal durumlarından farklı çalıştıklarında, ciddi bir arıza meydana gelmeden bir uyarı veya alarm verilir. Fonksiyon blokları kütüphanesi ile servo motorun konumunu ve tork yanıtını, normal çalışma aralığına karşı kolaylıkla izleyebilir ve değerlendirebilirsiniz. Silindir çalışma süresi normal çalışma durumuna karşı ölçülerek sürenin bu değeri geçtiği veya bu değerden az olduğu bildirilir. Fiber sensörlerin ışık yoğunluğu toz veya diğer malzemelerin birikip birikmediğini tespit etmek üzere kötüye gitme açısından izlenir.

Sysmac tarafından neredeyse gerçek zamanlı üretilen SQL verilerine ulaşmak için panolar oluşturabilirsiniz.  Bakım personeli makine verilerini kaydederek, saklayarak, karşılaştırarak ve analiz ederek sorunları tespit edebilir, bakım için çalışmama süresi planlayabilir.

Arıza durumunda ürün değişimi
Sysmac otomasyon platformu; programların, verilerin, ağ yapılandırmasının ve EtherCAT ile bağlı cihazların parametrelerinin yedeklenmesini ve geri yüklenmesini sağlar. Ekipman arızalanırsa minimum üretim aksamasıyla değiştirilmelidir. Buna arızalı öğelerin değiştirilmesi ve cihazın yeniden kurulması dahildir. Yedekleme ve geri yükleme işlevi bir mühendisin indirilen parametreleri bir bilgisayara bağlanmadan yeni servo sürücüye kolaylıkla indirmesini sağlar. Sonuç olarak, tek bir tuşa dokunarak sistem kolaylıkla yapılandırılır ve sıfırlanır.