ENDÜSTRİ OTOMASYON, JAPONYA’DA MITSUBISHI ELECTRIC’İ ZİYARET ETTİ

 

 

d1

Uzun zamandır depremlerle başı dertte olan ve bununla mücadele için ileri teknolojisini ve mesaisini harcayan Japonya’nın dünya devi firması Mitsubishi Electric’in yeni fabrikası, yerinde incelendi. (“İş güvenliği” konusuyla da bağlantılı gördüğümüz bu bina hakkında detaylı verileri “Dosya” bölümümüzde okuyabilirsiniz.)
Programın kapsamında, güçlü depremlere meydan okumak için tasarlanan Mitsubishi Electric’in yeni fabrikası Nagoya Fabrikası “E4” (Mitsubishi Electric, bu binaya E4 diyor) gezildi.
Mitsubishi Electric’in Mitsubishi Electric’in hem afet sürekli / iyileştirme planının hem de iş-işçi-çalışma güvenliği yaklaşımın bir parçası olan bu yeni fabrika binası (Mitsubishi Electric bu binaya E4 diyor), çok güçlü depremlere karşı koyabilecek niteliklere sahip. Bu bina, tüm katılımcılarda hayranlık uyandırdı.
Örneğin, E4 binası 73 kolonla desteklenmiş ve her kolon bir sismik yalıtım cihazına dayanıyor. Binadaki çelik amortisörlerin kombine etkisi, sismik yalıtım yoluyla zemin katta % 50 ve 6. katta ölçüldüğü takdirde %80 oranına kadar bina titreşimini azaltmakta.
E4 binası Mitsubishi Electric tarafından konuşlandırılmış ikinci depreme dayanıklı bina; birincisi ise “NakatsugawaWorks”te bulunuyor. Mitsubishi Electric’in NagoyaWorks’teki amacı, bir felaketin vurması sonrasında ertesi gün, hem üretimi yeniden başlatacak esneklikte olmak, hem de çalışanların refahını ve donanımı korumak ve de bunun böyle devam etmesini sağlamak.
E4 binasında, Yüksek Sönümlü Kauçuk Yataklar var. Bu yatakların en önemli özelliği dikey olarak sabit, ancak yatay olarak yumuşak olması. Bu yataklar, dikey eksende binayı destekleyici ve yatay eksende deprem titreşimini sönümleyici işlevlere sahip. Tek bir kauçuk yatak, 700 ile 1000 ton yüke dayanabiliyor ve bir deprem meydana geldiğinde yatay olarak maksimum 60 cm uzayabiliyor.
Nagoya’daki fabrikada ayrıca, çelik “U” şeklinde amortisör bulunmakta. Kauçuk rulmanların aksine, bu amortisörler (binanın ağırlığından kaynaklanan) bir yüke tabi değil, ancak sismik dalga enerjisini emiyor ve titreşimi azaltmak için kullanılıyor. E4 binasının doğu ve batı tarafında altışar adet amortisör yerleştirilmiş 12 amortisörün her biri yaklaşık 2.2 milyon Japon Yeni ya da hemen hemen 16.500 Euro maliyetinde.

Sonuçta Mitsubishi Electric’in Nagoya’daki bu üretim üssü “E4, gerçekten müthiş. Fabrikada oluşturulan ayrı üretim alanlarında robotlar ve insanlar birlikte çok güvenli ortamda yan yana üretim yapılıyor. Üretimin her aşaması kontrol edile biliyor, test edile biliyor ve kare kot uygulaması ile tüm bilgiler oluşturulan kütüphanelere aktarılıyor. Mitsubishi Electric’in daha yeşil bir gelecek için yürüttüğü çabada bu binada da gözle görülmektedir. Binanın çatısına kurulan güneş panelleri ile kendi enerjisini de güneşten sağlıyor.