Hatalı sevkiyat şirketlere yılda 400 bin dolar kaybettiriyor.

hk1

 

Hatalı sevkiyat şirketlere yılda 400 bin dolar kaybettiriyor

Honeywell ve uluslararası pazar araştırma şirketi YouGov tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, ürünlerin toplanması ve sevkiyatı sırasında yapılan hatalar nedeniyle dağıtım merkezleri her yıl 400.000 dolardan fazla para kaybediyor. Bu zararı bertaraf etmek için şirketler iş süreçlerinde mobil bilgisayarlara, yazıcılara, tarayıcılara ve giyilebilen ses yönlendirmeli kablosuz çözümlere doğru yöneliyorlar. Araştırmaya göre dağıtım merkezlerinin yüzde 90’ı gelecek 5 yıl içinde yeni mobil teknolojileri günlük operasyonlarına dahil etmeyi planlıyorlar.
Hataların maliyeti büyük
Araştırma, dağıtım merkezlerinin yanlış toplanan ve sevk edilen ürünler nedeniyle her yıl 400.000 dolardan fazla para kaybettiğini ortaya koyuyor. Bu zararı bertaraf etmek üzere dağıtım merkezlerinin, operasyonel hataları iyileştirmek ve maliyetleri azaltmak için yeni teknoloji arayışı içine girdikleri belirtiliyor. Bu teknolojilerden özellikle daha güvenli veri toplama özelliğine sahip mobil bilgisayarlar, yazıcılar ve tarayıcılar kadar, çalışanlar tarafından giyilebilen ses yönlendirmeli kablosuz çözümler dikkat çekiyor.
Araştırma her yanlış toplama işleminin küresel ölçekte ortalama 59 dolara mal olduğunu ortaya koyarken, ABD 67 dolarla yanlış işlem maliyetinde en ön sırada yer alıyor. Bunu 60 dolarla Fransa, 52 dolarla Almanya ve 50 dolarla İngiltere takip ediyor.
Müşterilerin satın aldıkları ürünleri en hızlı şekilde teslim almak istediğini belirten Honeywell Sensing and Productivity Solutions Endüstri Ürünleri Pazarlama Direktörü Bruce Stubbs, “Müşteriden gelen bu talep doğru ürünün, doğru adrese ve zamanında gönderimi konusunda dağıtım merkezleri üzerinde büyük bir baskı yaratıyor. Honeywell’in veri toplama amacıyla ürettiği mobil çözümler gerek doğruluk oranı, gerekse verimlilik açısından pazarda rekabet avantajı yaratıyor” dedi.
 Teknolojiyi yoğun kullanan dağıtım merkezleri bir adım önde
 Araştırmaya göre, dağıtım merkezlerinin üçte ikisi siparişlerini mağazadan, gerekse internet ve mobil cihazlar üzerinden alıyor. Bu da, veri toplayan ve ürün takibi yapan akıllı sistemlere olan ihtiyacı gün geçtikçe artırıyor. Araştırmaya katılan BT yöneticilerinin ortalama yüzde 84’ü veri toplama teknolojilerinin  çoklu kanal dağıtımında olumlu etkisi olduğunda hem fikir.
Ses yönlendirmeli çözümler ayda 1 saat kazandırıyor
Yaşamsal öneme sahip işlemleri tamamlamak ve pazarda rekabet avantajı yaratabilmek üzere ses yönlendirmeli teknolojiler katma değeri çok yüksek çözümler olarak bir adım öne çıkıyor. Araştırma sonuçları, ses yönlendirmeli teknolojilerin bir çalışanın verimliliğini ayda 1 saat artırdığını gösteriyor. Dünya genelinde, dağıtım merkezi çalışanlarının yaklaşık yüzde 25’inin o ülkenin yerel dilini konuşmuyor. Bu yüzden, birden fazla dilde sesli yönlendirme özelliğine sahip, yeni çalışanların hemen işe başlayabilmesine yardımcı olan, gereken saha eğitimlerini iş başında verebilen ses yönlendirmeli teknolojilere giderek daha çok ihtiyaç duyuluyor.
Araştırma hakkında:
Honeywell tarafından 2-18  Temmuz tarihleri arasında YouGov firması tarafından gerçekleştirilen online araştırmada ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya’dan 263 BT profesyonelinin görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmaya perakende, otomotiv, endüstriyel dağıtım, tüketim malları, ilaç ve tıbbi malzeme, yüksek teknoloji, elektronik, üçüncü parti lojistik, imalat ve toptan satış sektörlerinde; imalat veya dağıtım yapan ve dağıtım kanalı operasyonu yürüten firmalar ile güvenlik ve eğitim firmalarından, çalışan sayısı 500’den fazla olanlar katılmıştır.